İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARİH VE MEDENİYET ARAŞTIRMALARI ATÖLYESİ

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından liseli öğrencilerimize yönelik 15 Ekim 2018 tarihinde başlayan atölye çalışması devam ediyor.
TARİH VE MEDENİYET ARAŞTIRMALARI ATÖLYESİ

Toplumsal bilinci oluşturan en önemli unsurun geçmiş olduğu, insanın tarih bilincine sahip bir varlık olarak toplumların gelecek tasavvurunun tarih bilinciyle ortaya çıkacağı fikrine binaen gençlerimizin tarihte ortaya çıkan medeniyetleri ve kültürleri daha yakından tanıyıp incelemeleri, öğrencilerimize tarihte yaşamış kadim medeniyetlerin, kültürlerin tanıtılması, kültür ve medeniyet alanında söz söylemiş düşünürlerin fikirlerinin incelenip değerlendirilmesi amacıyla başlatılan, 2 sene sürmesi planlanan projede eğitim dersleri atölye çalışmaları şeklinde Şehit Polis Mustafa Erdoğan Ortaokulu kütüphanesinde 15 günde bir Sema Bekiroğlu’nun koordinatörlüğünde yürütülmektedir.

 Medeniyet tasavvuruna sahip bir nesil yetiştirmek, öğrencilerin “kültür ve medeniyet, batılılaşma, modernite” gibi günümüzde de çokça tartışılan konularda fikir sahibi olmalarını sağlamak, olaylara ve kavramlara objektif, eleştirel bakış açısıyla yaklaşma becerisi kazandırıp fikir üretmelerini sağlama yönünde katkıda bulunmak, geçmişini araştıran,  tarih felsefesine sahip öğrencilerimize gelecekte de sosyal bilimler alanında uzmanlaşabilecek şuur, bilinç ve kabiliyet kazandırmak amacıyla Başakşehir ilçesinde okuyan lise düzeyinde 25 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen projede belirlenen konu başlıklarına uygun her ders, makale veya kitap okuması yapılmaktadır. Dersler uzman eğitimciler ve akademisyenler tarafından sunulmakta, öğrenciler tarafından müzakere edilerek interaktif olarak işlenmektedir.

Şu ana kadar yapılan atölye çalışmalarına yazar ve araştırmacı Ümit AKTAŞ,  İbn Haldun Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Enstitüsü Bölüm Başkanı Vahdettin IŞIK;  Ali Ramazan TOKALI, Efrail AYDIN,  Enise ELMAS gibi eğitimciler davet edilmiş, değerli katılımcı hocalarımızın bilgi ve tecrübelerinden öğrencilerimiz istifade etmiştir.

Projenin devam edecek olan derslerinde medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehirleri tanımaya dönük geziler, kültür medeniyet alanında söz sahibi önemli düşünürlerle öğrencilerimizi buluşturma ve düşünce platformu oluşturarak liseli öğrencilerimizin sunacağı bir panel düşünülmektedir.

 27-02-201927-02-201927-02-201927-02-201927-02-201927-02-201927-02-201927-02-201927-02-2019

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.