İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuyorum Yorumluyorum Etkinliği

Okuyorum Yorumluyorum Etkinliği

Okumak, hayat yolculuğunda yanımıza almamız gereken en önemli azıklardan bir tanesi. Hayatımızı anlamlandırmak için atmamız gereken bir adım, yapabileceğimiz en önemli eylemlerden biridir."

Öğrencilerimizin; okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendiren, kültürümüzün söz ve yazı varlığını geliştiren, zenginleştiren ve yaygınlaştıran; geleceğin kültür elçileri olmak için çaba harcayan, okumayı bir yaşam biçimi hâline getiren, arkadaşlarıyla kültürel zeminde yeni bağlar kuran bireyler olarak yetişmelerini sağlamak ve onların bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, edebi ve meslekî gelişimlerine çok yönlü katkıda bulunmak kapsamında, Covid-19 pandemi süreci göz önünde bulundurularak uzaktan eğitim devam edeceği eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin uzaktan eğitimine katkıda bulunmak amacıyla ilçemizde ortaöğretim öğrencilerimize yönelik yapılacak olan "Okuyorum ve Yorumluyorum Etkinliği" planlanmıştır.

Daha önce ilçemizde yürütülen Okuyan 7'ler projesi kapsamında devam etmesi düşünülen etkinliğin bu sene okuma gruplarına rehberlik yapacak öğretmenlerle birlikte yürütülmesi, öğretmen ve öğrenciyle birlikte okunan kitapların kritik ve değerlendirmesinin yapılması eklenmiştir. Amaç öğrencilerimizin okuduğunu yorumlayabilme, eleştirel yaklaşımla değerlendirebilme ve okurken düşünüp fikir üretilme eylemine olanak sağlama. Etkinlik kapsamında;

  • Her okuldan katılan 3 grup, toplamda 21 öğrenciden oluşan gruba bir öğretmen rehberliğinde, her ay bir kitap okunarak öğretmenle birlikte zoom üzerinden kitap kritiği yapılacaktır.
  • Her ay bir kitap okuyan öğrencilerimizin yıl boyunca 7 kitap okuması hedeflenmektedir. ( Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs)
  • Her ayın son haftası öğretmenin belirleyeceği bir günde öğrencilerle zoom ,Whats up ...gibi platformlar kullanılarak, uzaktan eğitim sistemiyle kitapların  değerlendirmesi interaktif bir şekilde gerçekleştirilecektir.

 

Müdürlüğümüzce organize edilen, BİHADER ve okullarımız işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmaya katılan öğrencilerimizle Mayıs ayında okunan kitaplar üzerinden bilgi yarışması (Khaoot) yapılacaktır. Kazanan öğrencilere ödülleri BİHADER tarafından verilecektir.

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.