İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Liderlerimiz Şehrin Öncüleriyle Buluşuyor

Proje Sahibi: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü   Proje Kapsamı:Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda eğitim ve öğretim gören ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler.   Proje Tarihi: 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı
Öğrenci Liderlerimiz Şehrin Öncüleriyle Buluşuyor

PROJENİN AMACI

 

Nicelik bakımından olumlu değişimlerin yaşandığı ancak nitelikte ve paradigmal dönüşümde mesafe alınamayan eğitim ortamımızda sahici dönüşümlerin yaşanabilmesi için öncelikle çocuğun/öğrencilerin ve toplumun yüksek yararını gözeten,  projeler geliştirilmesi gerekiyor. Bu bakımdan yol gösterici olmak amacıyla Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor projesi hayata geçirildi.  Bilindiği üzere gerek erken çocukluk döneminde gerekse ilk gençlik yıllarında öğrenciler için rol-modeller oldukça önemlidir. Öğrencilerin akademik olarak desteklenmesi yanında şehrin yöneticilerinin oluşturduğu ekosistemin farkına varabilmeleri için gerekli ortam ve desteğin sağlanması gerekmektedir.

 

Başta İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA olmak üzere, çeşitli kamu kurumlarının yöneticilerinin teşrif ve katkılarıyla gerçekleştirilecek programlar dâhilinde; İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizi bir araya getirerek, kurum yöneticilerinin başarı hikâyeleri ve eğitim hayatlarıyla ilgili tecrübe ve kültürel birikimlerinden öğrencilerimizin istifade etmesini, öğrencilerimizin ilimizde yer alan kurumlar ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek bir projedir. Bu çerçevede İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzle ilgili kurumlarla birlikte organize edeceği programların amacı öğrencilerimizin sadece eğitim hayatını değil üniversite hayatlarına ve mesleki kariyerlerine yön vermenin yanında sosyal, kültürel ve manevi yönden gelişmelerine katkıda bulunmaktır. 

Bu temel amaç doğrultusunda öğrencilerimizin;

 

?Şehrin yöneticilerine dair farkındalık kazanmasını,

?Şehrin idari ekosisteminin farkına varmalarının sağlanmasını,

?Sosyal etkinlik uygulamalarını geliştirerek estetik anlayışlarının  güçlendirilmesini,

?Mesleki kariyer algılarına katkı sağlanmasını,

?Öğrencilerin yeteneklerinin farkına vararak meslek seçimlerini şekillenmesini

?Serbest zamanlarını iyi değerlendiren bireyler olarak yeteneklerini keşfetmesini,

?Ekolojik, tarihi ve kültürel mirasın değerini fark etmesini,

?Sosyalleşme, kişilik gelişimi vb. yönlerinin desteklenmesini,

 

Hedefleyen Proje sayesinde öğrenciler güdülenmiş,  yenilenmiş, öğrenmeye ve keşfetmeye hazır hale gelecektir. Böylelikle, onların sosyal ve öğrenme yaşantılarının pozitif yönde ivme kazanması ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için onlara ilham verilmesi beklenmektedir.

 

PROJENİN GEREKÇESİ

 

Okullar çocukların/öğrencilerin sosyal, duygusal ve akademik gelişim sağladıkları, sosyalleşmeyi ve mesleki kariyerin önemi öğrendikleri yerlerdir.  Eğitim ve öğretim ortamlarının,  çocukların/öğrencilerin söz konusu gelişim ve öğrenme ihtiyacını karşılayacak biçimde ilave projelerle desteklenecek şekilde tasarlanması gerekir. Bu bağlamda, çocukların/öğrencilerin yaşadıkları şehrin çeşitli kurumlarındaki yöneticilerle bir araya gelmeleri, rol model, mesleki kariyer, sosyal etkinlikler ve şehre aidiyet duygusu bakımından önem arz eder. Bu bağlamda; İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından, şehre aidiyetin farkına varılarak şehri yönetenlerin tecrübelerinin yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekliliği kapsamında ve ama aynı zamanda öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve akademik yönlerden bütünlüklü gelişmesine katkı sağlamak gayesiyle  Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor  projesi geliştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.