İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEKTEP İstanbul

Proje Sahibi: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü   Proje Kapsamı: İlimizde Yaşayan Yabancı Uyruklu Öğrenciler   Proje Tarihi: 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı   Proje Sosyal Medya / Web Adresi: istanbul.meb.gov.tr
MEKTEP İstanbul

MEKTEP Nedir?

 

Dünya genelinde sürekli artış gösteren göç eden çocuk nüfusunun özellikle dil sorunu yaşadığından eğitim sisteminin dışında kaldığı görülmektedir. Bu nedenle İl Millî Eğitim Müdürlüğü bu güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmak ve toplumsal entegrasyonunun sağlanmasına katkı sunmak amacıyla MEKTEP'i (Mültecilerin Eğitime Kazandırılması Toplumsal Entegrasyonu Projesi) hayata geçirildi.

 

Mültecilerin Mültecilerin   Eğitime   Kazandırılması   Toplumsal  Entegrasyonu  Projesi şunları gerçekleştirmeyi hedefledi.

 

?      Yabancı uyruklu öğrenci ve velilerin öncelikle odak gruba alınarak tanınması,

 

?      Çok yönlü rehberlik yapılması,

 

?      Tamamının kontrollü bir şekilde Türkçe öğrenmesinin sağlanması,

 

?      Kültürel aktarım ve entegrasyon konusunda çok dilli çok kültürlü etkinliklere yer verilmesi,

 

?      Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet sunacak ilk temas noktası biriminin kurulması,

 

?      Yabancı uyruklu velilerimize yönelik gelir getirici kursların açılması,

 

?      Kültürel etkileşim ve paylaşım etkinliklerinin yapılması.

 

Projemiz, ilimizde ağırladığımız misafirlerimiz konumundaki mültecilerin tespit edilip tanınmasını ve buna yönelik veri tabanı oluşturulması bakımından önemli. Onların adres durumları göz önünde bulundurulmak suretiyle ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun eğitim ve öğretim kurumlarına yönlendirilmesi de hayati. Bu kapsamda Türkçe öğrenmelerini, okul devamsızlıklarının asgari düzeye indirilmesini, maddi sıkıntıları konusunda desteklenmelerini, kültürümüzü tanımalarını, sosyalleşmelerini, savaşın etkilerinin en aza indirgenmesi projemizin gerekçesini oluşturmaktadır. Onların toplumsal entegrasyonlarına katkı sunacak olan projemiz aynı zamanda kültürümüzü ve dilimizi öğrenen yabancı uyruklu öğrencilerimizle velilerimizin başka ülkelere iltica ettikleri durumlarda bile birer kültür elçimiz olmasını da sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.