İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' İtalya Eğitimi

Göçmen ve Mültecilerin Eğitime Erişimlerinin Artırılması sürecinde 12 eğitimcimiz  İtalya'da 18-22 Şubat 2019 Arası beş gün olarak programlandırılan plan çerçevesinde eğitimlere katılmışlardır.
''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' İtalya Eğitimi

 

İtalya'da eğitim geleneği çok eskilere dayanıyor ve aynı zamanda İtalya Avrupa'nın ilk üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor. İtalya'da 375bin civarı sığınmacı olduğu ifade ediliyor. Bu sayı Avrupa'da büyük bir orana sahip. Mülteci çocuklar normal okullarda eğitimlerine devam ediyorlar. ilkokul eğitim süresi beş yıl, öğrenciler altı yaşında eğitime başlıyorlar. Ortaokul ve lisede eğitim süresi 3 + 5 yıl şeklinde iki aşamalı. Ülkemizden farkı İtalya'da lisenin beş yıl sürmesi. Öğrencilere İtalyanca, Matematik, Fen bilimleri, İngilizce, Tarih, Coğrafya, Müzik, Sanat, Resim gibi birçok alanda eğitim verilmekte. Lise aşaması ise beş yıl ve üç tip okul bulunmakta. Bunlar; liseler, teknik okullar ve mesleki okullar. İki aşamalı bu eğitimden sonra öğrenciler maturita ismi verilen sınava giriyorlar. Maturita sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler yükseköğrenimlerine devam ediyorlar. İtalya'da eğitim lisans düzeyinde bazı bölümler haricinde çoğunluk olarak üç yıl.  Yüksek lisans eğitimi ise iki yıl, eğitim dili doğal olarak İtalyanca ancak İngilizce olarak da 200 civarında program bulunmakta. İtalya'da küçük yaşta verilen dil ve tarih eğitimi sayesinde öğrenciler genel kültür düzeyinde yetiştirilmekte mesleki dersler yerine daha çok bilgi ve kültür dersleri verilmekte. Mülteci çocukların italyanca bilmeleri üzerine özel olarak eğitim almaları sağlanıyor.

 

29-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.erasmus.ooo

www.facebook.com/basaksehirerasmus 

https://twitter.com/basaksehirproje

www.ua.gov.tr

ec.europe.eu

https://ec.europa.eu/epale/ 

www.etwinning.net

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.