İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' Finlandiya Eğitimi

Göçmen ve Mültecilerin Eğitime Dahil Edilmesi sürecinde 10 eğitimcimiz Finlandiya'da 22-26 Nisan 2019 Arası beş gün olarak programlandırılan plan çerçevesinde eğitimlere katılmışlardır.
''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' Finlandiya Eğitimi

 

Dünyanın adını eğitim alanında duyurmuş, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olan ve sığınmacıların yaşam standartları en iyi ülkelerinden birisi olan Finlandiya'dan bahsedecek olursak; bu ülkeye adım atan her birey sığınmacı olabiliyor. Finlandiya'da zorunlu okula başlama yaşı yedi. Yaşları ne olursa olsun çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor. Gördüğümüz kadarıyla Fin kültürü çocuklarının bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok. Fin eğitim sisteminde, öğrenciler kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahip. Öğretmenler de öyle. Finli öğrencilere eğitimlerinin ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. Sekizinci sınıfın sonuna kadar not vermek zorunluluğu yok. Sadece 16 yaşındayken ülke genelinde bir sınava giriyorlar. Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama 4 saat ders veriyorlar. Haftada 2 saat ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar. İlkokulda öğrencilerin ders dışı teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika; Türkiye'de ise bu rakam ortalama 45 dakika. Öğretmenlik toplum statüsünün yüksek mesleklerinden biri. Öğrenciye ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okul. Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet,  üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil. Finlandiya'da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor. Finlandiya'da okullar birbiriyle rekabet etmiyor aksine dayanışma içerisindeler.

 29-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

www.erasmus.ooo

www.facebook.com/basaksehirerasmus 

https://twitter.com/basaksehirproje

www.ua.gov.tr

ec.europe.eu

https://ec.europa.eu/epale/ 

www.etwinning.net

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.