İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' Almanya Eğitimi

Göçmen ve Mültecilerin Çocuklara Eğitimcilerimiz tarafından Öğrenci Koçluğu yapılması sürecinde 13 eğitimcimiz Almanya'da 25-29 Mart 2019 arası beş gün olarak programlandırılan plan çerçevesinde eğitimlere katılmışlardır.
''Küçük Bir Hareket Bir Hayatı Değiştirebilir'' Almanya Eğitimi

 

Almanya'da her eyaletin eğitim sistemini kendi eğitim bakanlığı belirliyor. Avrupa'da yaklaşık 1.5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan en büyük sığınmacı ülkesi konumundalar. Almanya'da eğitim temel olarak ücretsiz. Almanya'da anaokulları zorunlu olmasa da uygulamada adeta zorunlu gibi. Çocuğun konuşma yeteneğini, kişiliğini, oyun ve sosyalleşme ihtiyacını geliştirmek için anaokulları revaçta. Özellikle göçmenler arasında bu durum yazılı olmayan bir mecburiyeti kapsıyor. Ortaokul, beşinci sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar devam ediyor. Bu okulların yaklaşık olarak üçte birini göçmen öğrenciler dolduruyor ortaokul beş yıl sürse de bazı eyaletlerde onuncu sınıfıda var. Onuncu sınıfta LYS niteliğinde bir sınav yapılıyor. Sınav Almanca, İngilizce ve Matematik derslerini kapsıyor. Yapılan sınav ve derslerden aldığı notların ortalaması hesaplanarak öğrencinin başarısı belirleniyor. Ortaokul ile lise arasında yer alan mesleki ve genel eğitim okulları var. İsteyenler onuncu sınıfa kadar burada da okuyabiliyor. Ekonomi ve kamu hizmetlerinde orta düzeyde işe girebilmek için bu okulların diploması şart. Bir de daha çok bilimsel ağırlıklı eğitim veren akademik liseler var. Alman öğrencilerin %23'ü Türk öğrencilerin ise ancak %5'i bu okullara girebilmekte. Mülteci öğrenciler Alman okullarında veya özel statüdeki okullarda okuyabiliyorlar. Almanya'da üniversite eğitimi tıp eğitimi dışında altı sömestr sürüyor.

29-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.erasmus.ooo

www.facebook.com/basaksehirerasmus 

https://twitter.com/basaksehirproje

www.ua.gov.tr

ec.europe.eu

https://ec.europa.eu/epale/ 

www.etwinning.net

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.