İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Öğretmen Atölyeleri

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Öğretmen Atölyeleri

25-09-2018

 
 

PROJE GEÇMİŞİ

Bir neslin yetiştirilmesinde önderlik yapan öğretmenlerimiz büyük bir vazife şuuru ile görevlerini yürütmekte, kutlu mesleklerini aslına uygun olarak icra etme çabasını göstermekteler. Geleceğin Büyük Türkiye’si, öğretmenlerimizin gayretiyle şekillenmektedir. Geleceğimiz olan gençlerimizin çağı anlama ve anlamlandırma çabası, geçmişi sağlıklı değerlendirme, geleceği doğru anlayabilme ufku, öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir. Öğretmenlerimizin bu kutlu misyonlarını yürütürken ihtiyaç duydukları noktalarda yardımlarına koşmak Milli Eğitim’in temel hedeflerindendir. Bu bağlamda 2016/2017 Eğitim Öğretim Akademik Yılı başlangıcında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile yapılan protokoller kapsamında “İstanbul Öğretmen Akademileri” adıyla bir çalışma başlatılmıştır. Geçtiğimiz yıl Sanat Akademisi, Müzik Akademisi, Bilim Akademisi (Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk-İslam Düşüncesi ve Bilimi Enstitüsü, Bilim Olimpiyatları Enstitüsü), Lisan Akademisi, Edebiyat Akademisinden oluşan İstanbul Öğretmen Akademilerine bu yıl Aktör Öğretmen Akademisi de eklenerek 6 akademi ile projemiz devam etmektedir. 

 

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü

 

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

İstanbul ilindeki resmi okulların öğretmenleri bireysel başvuru yapabilmektedir.

 

PROJENİN AMACI

İstanbul Öğretmen Akademilerinde öğretmenlerimizin akademik kariyerlerinin zenginleştirilmesi ve eğitim öğretim çalışmalarında ihtiyaç duyacakları noktalarda birikimlerinin güçlendirilmesi temel hedeftir. Bu sayede öğretmenlerimiz akademi kazanımlarını öğrencileriyle paylaşarak okullarına yansıtacak ve çalışma bölgelerinde farkındalık oluşturacaklardır.Akademi eğitiminin diğer amaçlarından biri, öğretmenin öğrenciye ulaşıp, onun zihnine ve kalbine dokunmasına yardımcı olmaktır. Sınırlandırmalardan kaçıp sınırları aşarak yeni bir bakış açısıyla yeni bir dil oluşturmanın mümkün olduğuna dair bir yaklaşım sunmaktır.Öğretmenlerin Sempozyum, Çalıştay, Kongre vb. tecrübelerini çoğaltıp alanının uzmanı kişilerden eğitim alarak pratiklerini geliştirmek bu pratikleri okulunda öğrencileriyle uygulamalarını sağlamak da hedefler arasındadır. Öğrenciye yöntemi vermenin en güzel yolu onu o yöntemin içine dâhil ederek, hedefleri ve kazanımları bizzat yaşatarak göstermektir. 

2016/2017 eğitim öğretim yılında 350 öğretmenin faydalandığı bu projede 2017/2018 eğitim öğretim yılında 800 öğretmenimiz istifade edecektir.

 

İSTANBUL ÖĞRETMEN ATÖLYELERİ

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün geçen yıl başlattığı İstanbul Öğretmen Akademilerine öğretmenlerimizin gösterdiği yoğun ilgi sonucunda bu yıl daha fazla öğretmenimize ulaşmak amacıyla İstanbul’un farklı ilçelerinde Öğretmen Atölyeleri açılmıştır. İstanbul Öğretmen Atölyelerinde uygulama ağırlıklı eğitim alacak öğretmenlerimiz aynı zamanda sanatçılarımızın kendi atölyelerindeki çalışmalara da katılarak canlı performanslara tanık olacaktır.

 

İstanbul Öğretmen Atölyeleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://akademi.istmem.com adresinden Akademi bilgilerinin altında Atölyeler linkinden ulaşılabilir.

 

Proje Sayfası  akademi.istmem.com 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.