İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Harf Bin İstanbul

Proje Sahibi: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü   Proje Kapsamı: Proje, İstanbul'da bulunan ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerindeki tüm resmî okullarda uygulanacaktır.   Proje Tarihi: 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı ( 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı planı halen gelmemiştir.)   Proje Sosyal Medya / Web Adresi: bhbi.istmem.com/
Bir Harf Bin İstanbul

1.PROJENİN AMACI

 

Giderek karmaşıklaşan ve gelişen günümüz dünyasında, okuma ve yazmanın önemi gittikçe artmaktadır. Bugünün küresel dünyasındaki işlevsellik, okuma yazmada dünkü bilgilerden daha üst düzeyde bir okuma yazmayı gerektirmektedir. Yarının vatandaşları için bu gereksinimler daha da artacaktır. Bugünün ve yarının okuryazarları, seçici ve yeterli olmaya ihtiyaç duyacaklardır.

 

Projemizim amacı, ilk okuma-yazma bilmeyen öğrencilere ilk okuma-yazma becerisi kazandırabilmek, okuma ve okuduğunu anlama becerileri zayıf olan öğrencilerin okuma ve okuduğunu anlama becerilerini artırabilmek; ilk okuma-yazma ve okuma ve okuduğunu anlama yöntem ve teknikleri bakımından yeterli bilgiye sahip öğretmenler yetiştirmektir.

 

Bu çerçevede projemiz, ilimizde ara sınıflarda öğrenim gören okuma-yazma bilmeyen öğrencilere okuma-yazma becerisi kazandırmayı,  ara sınıflarda öğrenim gören okuma ve okuduğunu anlama becerileri yönünden yetersiz öğrencilerin okuma ve okuduğunu anlama becerilerini artırmayı ve ilk okuma-yazma, okuma ve okuduğunu anlama yöntem ve teknikleri konusunda yeterliliğe sahip formatör öğretmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

BAŞAKŞEHİR BİR HARF BİN İSTANBUL

 

Ara sınıflarda okuyan fakat okuma-yazma becerisi kazanamayan öğrencilerimize bu becerileri kazandıracak öğretmenlerimize rehberlik hizmeti vermek, diğer bir deyişle yöntem ve uygulamalar konusunda danışmanlık yapmak önemli bir konudur. Öğretmenlerimize bu zorlu süreçte yardımcı olacak öğretmenlerimizin gerekli destekleri zamanında vermelerine yardımcı olacakları Bir Harf Bin İstanbul Projesi uygulamaya geçirilmiştir.

 

Bir Harf Bin İstanbul Projesi, iki öncelikli amaç doğrultusunda hayata geçiriliyor. Bunlardan ilki,  resmî eğitim ve öğretim kurumlarımızın 2. sınıfla 12. sınıfları arasında okuma-yazma bilmeyen tüm öğrencilerimizin okuma-yazma becerileri edinmelerini sağlamaktır.  Projenin katkıda bulunacağı diğer başlıca amaç ise okuma-yazma becerileri zayıf olan öğrencilerimize dair yenilikçi etkin uygulamalar üretme süreçlerinin yaygınlaşmasıdır.

 

Proje kapsamında önce, 2.sınıf ve 12.sınıf arasında okuma-yazma bilmeyen öğrenciler tespit edildi. Bu öğrencilerimize okuma-yazma becerisi kazandırabilmek için yapılacak eğitimler kapsamında diğer ilçelerde olduğu gibi ilçemizden  2 formatör öğretmen belirlendi. M. Yaren Gümeli İlkokulu= Serkan ÖZER ve Tepe İlkokulu= Sümeyyan ARABACI

 

2018-2019 eğitim öğretim yılında ilçemizden 307 öğrenci projeye dahil edilmiştir. Öğretmenlerimiz tarafından 21 adet kurs açılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.