İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başakşehir Teknolojii Takımı Projesi

Başakşehir Teknolojii Takımı Projesi

Başakşehir Teknoloji Takımı (BTT) Projesi, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Başakşehir'de bulunan resmi ortaokul ve lise öğrencilerinin teknoloji ve inovatif alanlarda proje tabanlı bir eğitim programına dahil edilerek teknoloji eğitimine erişimin yaygınlaştırılması, eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlanması, öğrencilerin elektronik, robotik, yazılım ve kodlama gibi alanlarda projeler geliştirebilecek yeterlilikler kazandırılması ile sürecin ilerleyen safhalarında seçilecek öğrencilerden kurulacak teknoloji takımlarıyla ulusal ve uluslararası düzeydeki teknoloji ve inovasyon tabanlı etkinlik ve yarışmalara katılım sağlamayı amaçlayan bir projedir. 

 

AMAÇ:

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmi ortaokul ve liselerde kurulacak Teknoloji ve İnovasyon Kulüpleri/Takımları ile öğrencilerimizin teknolojik alanlardaki eğitimlere ücretsiz erişimleri, aldıkları eğitimleri uygulamalarla pekiştirerek inovatif projeler geliştirebilme kabiliyetinin kazandırılması ve öğrencilerimizin teknoloji ve ürün geliştirme konularındaki farkındalığının artırılarak ilgili alanlarda çalışmalar yapmasını teşvik etmektir. Ayrıca ortaokul ve lise seviyesinde ayrı ayrı oluşturulacak Başakşehir Teknoloji Takımları ile katılım sağlanacak yarışma ve etkinlikler sayesinde öğrencilerimizin özgüven ve sosyal becerilerinin de pekiştirilmesi projenin amaçları arasındadır.

 

KAPSAM:

Proje, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi ile Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin üstleneceği belirli sorumluluklar çerçevesinde Başakşehir'de bulunan tüm resmi ortaokulların 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile liselerin 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencilerine yöneliktir. Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bir çağrı ile tüm resmi ortaokullarda "Teknoloji ve İnovasyon Takımı", tüm liselerde ise "Teknoloji ve İnovasyon Kulübü" kurulacaktır. Kulüp ve takımlara öğrenci seçim süreci ilgili okul müdürlükleri tarafından yürütülecek ve kurulan kulüp/takımların rehber öğretmenleri üzerinden koordinasyon sağlanacaktır. Okulların öğrenci seçimlerinde teknolojiye ilgi duyan, teknolojik gelişmeleri takip eden, inovatif projeler geliştirmek konusunda istekli öğrencileri tercih etmeleri projenin planlanan hedefler doğrultusunda ilerlemesi açısından önem arz etmektedir.

 

SÜREÇ:

Okullarda kurulacak teknoloji takım ve kulüplerine seçilen öğrenciler, belirlenecek müfredat kapsamında Başakşehir Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezinde düzenlenecek temel teknoloji eğitimlerine alınacaktır. Belirlenen program dahilinde yüz yüze, online ve hibrit olarak gerçekleştirilecek teknik eğitim programları ile öğrenciler elektronik, yazılım, robotik ve kodlama, mekanik, tasarım ve üretim, yapay zekâ gibi alanlarda temel teknoloji eğitimlerini tamamladıktan sonra her öğrenciye bireysel olarak verilecek olan bir proje görevi ile Başakşehir Teknoloji Takımının bir üyesi olabilmek için oluşturulacak jüriye projesini sunarak bir değerlendirme sürecine dahil olacaklardır. Yapılacak değerlendirmeler neticesinde ortaokul seviyesinde 30 öğrenci ve lise seviyesinde 30 öğrenci olmak üzere toplam 60 öğrenci ile 2 farklı seviyede Başakşehir Teknoloji Takımı kurulacaktır.

 

Temel teknoloji eğitimlerini başarıyla tamamlayarak projesiyle jüri değerlendirmesini geçen öğrenciler Başakşehir Teknoloji Takımının asıl üyesi olarak ulusal ve uluslararası teknoloji tabanlı yarışmalara katılacak düzeyde projeler geliştirebilmek için gereken teknik yeterliliklere ulaştırılmak üzere Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezinde uygulamalı olarak verilecek 2.Seviye Teknoloji ve İnovatif Düşünme Eğitimi sürecine dahil olacaktır. Bu eğitimler ile öğrencilerimiz insansız hava araçları, elektrikli ve otonom araçlar, otonom su altı sistemleri, yapay zekâ, tasarım ve 3 boyutlu modelleme, robotik ve kodlama, mekanik, nesnelerin interneti, akıllı sistemler gibi alanlarda eğitimler alarak teknoloji ve inovasyon alanında kendilerini geliştirme imkânı bulacaklardır. Hem teorik hem de uygulamalı olarak verilecek eğitimlerin neticesinde öğrencilerimizin teknoloji tabanlı projeler geliştirebilecek teknik yeterliliklere ulaştırılması öncelikli hedef olarak belirlenmiştir.

 

Proje kapsamında Başakşehir Belediyesi, Başakşehir Living Lab, Yıldız Teknik Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi Teknoloji Takımı EVA Team ile iş birliği içerisinde yürütülecektir.

 

BTT'NİN GELECEĞİ

Başakşehir Teknoloji Takımı, sunulan nitelikli teknoloji ve inovasyon eğitimlerinin sorumluluğunu alarak sürekli öğrenen ve kendisini geliştiren, sabırlı, disiplinli, özverili, takım çalışmasına yatkın öğrencilerden oluşan bir ekiptir. BTT, ulusal ve uluslararası düzeyde hâlihazırda yürütülen (Teknofest, FRC, FLL, MEB Robot, VEX, Pi Wars vb.) tüm teknoloji tabanlı yarışma ve etkinliklere mümkün olan en yüksek katılımı sağlayarak başarılar elde etmeyi hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için Başakşehir Teknoloji Takımı Proje Merkezi adında bir birim kurulacaktır. Kendine ait çalışma alanı, teknolojik imkânlara sahip atölyeleri ile öğrencilerimizin proje çalışmaları için gereken tüm altyapıya sahip olan birimde okul saatleri dışında (Hafta İçi akşam ve hafta sonları) olmak üzere proje geliştirme süreçleri yürütülecektir. Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri, Makine ve Tasarım Teknolojileri öğretmenleri, Başakşehir Living Lab ve üniversite iş birlikleri çerçevesinde teknoloji ve inovasyon birimleri tarafından yapılacak atölye çalışmaları ile bahsi geçen alanlarda yarışmalara katılım sağlamak üzere yoğun bir proje geliştirme faaliyeti yapılacaktır. Bu kapsamda öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı teknoloji eğitimi ile hem kendi gelişimlerini sağlayacak hem de katılım sağladıkları yarışmalar ile sosyal becerilerini ve özgüvenlerini artırmış olacaklardır.

  

PROJE İŞLEYİŞ TAKVİMİ

Ortaokul Teknoloji Takımları Kurulması Süreci 18-22 Ekim

Liselerimizde İnovasyon Kulüplerinin Kurulma Süreci 18-22 Ekim

Living Lab Temel Seviye Eğitim Süreci 1 Kasım-30 Aralık 

Bireysel Proje Hazırlık Süreci 30 Aralık-15 Ocak 

Başakşehir Teknoloji Takımı'nın (BTT) Kurulma Süreci 18 Ocak-25 Ocak

İkinci Seviye Teknoloji Eğitimleri ve Yarışmalara Hazırlık Süreci 1 Şubat- 30 Haziran

 

Bilgi İçin Tıklayınız

 

 

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.