İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ağaçların Adları İstanbul Projesi

Proje Sahibi: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Kapsamı: İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmî anaokulları, özel eğitim merkezleri, ilkokul, ortaokul ve liseler, halk eğitim merkezleri (Bahçeler) Proje Tarihi: 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Proje Sosyal Medya / Web Adresi:  istmem.com
Ağaçların Adları İstanbul Projesi

07-03-2018

Projenin amacı, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmî tüm okullarda, öğrencilerin okul bahçelerinde bulunan ağaçların adlarını öğrenip, tanıyabilmeleri, bu konuda bilgi eksikliğini gidererek doğaya saygılı olmalarını sağlamaktır. Ayrıca okul ve kurum bahçelerinde bulunan ağaçların envanterini çıkarmak; görünen bir yere asarak farkındalık kazanmaktır. Bu çerçevede görsel, şiir, afiş, tabela ve başka etkinliklerle dikkat çekmek daha da önemlisi geri bildirim kültürü edinebilmektir Okul ve kurum bahçelerinde bulunan ağaçların kitapçığını hazırlayarak arşiv kültürüne katkıda bulunmak amaçlanmıştır. 


İlgililik: Proje ilkokullarda sınıf öğretmenleri ve öğrencileri, çevre kulübü rehber öğretmeni ve öğrenciler, ortaokullarda fen bilimleri dersi öğretmeni ve öğrencileri, liselerde biyoloji, coğrafya dersi öğretmenleri ve öğrencileri ya da okul ve kurum tarafından görevlendirilen öğretmenler. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri park ve bahçeler teknik elemanları, veliler (orman ve çevre mühendisi ) teknik destek verebilir.


Beklenen Sonuçlar: 1-Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin okul bahçelerinde ve çevresinde gördüğü ağaçların adlarını öğrenerek bilgilenmelerini ve doğaya saygılı olmalarına bu yolla katkı sağlamak.

2-İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmî okullarının bahçelerinde bulunan ağaç envanterini çıkarmak, bitki sosyolojisini belirlemek. 

3- Okul bahçelerinde bulunan ağaçların envanteri ile arşiv oluşturarak, kitapçık hazırlayarak gelecek kuşaklara kültürel miras olarak bırakmak.


Proje kapsamında;

a) Okul bahçesinde bulunan ağaç adlarını belirleyiniz. (Ağaçların adlarını belirleyemiyorsanız ilçeniz belediyesi park ve bahçeler müdürlüğünden teknik destek isteyiniz. Teknik destek dilekçesi okul yönetimi tarafından bulunduğunuz ilçenin belediyesine yapılacaktır.)

b)Ağaçların adlarını belirleyen uzman kişilerin belirledikleri ağaç adlarını A4 kâğıdına yazıp adı soyadı unvanları ile birlikte imzalayarak okul müdürlüğüne teslim etmesi. Müdürlüğün bu tutanağı tarayarak,  envanter tabela fotoğrafı ile birlikte mail ortamında göndermesi gerekmektedir.

c)Belirlediğiniz ağaç adları ile "Envanter Tabelası" hazırlayınız.


Envanter tabelasında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü logosu ve proje logosu bulunması. Okulun adı, 2018-2019  "Ağaçların Adları ve Envanteri" başlığı ile tabelanın alt kısmında  "Ağaçların Adları İstanbul Projesi"  (Okul Bahçelerinde)  bilgi yazısı bulunması gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar tüm okullarımızın ağaç adlarını  belirleyip  envanter tabela  fotoğrafları İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir.


Projenin Geçmişi: Ağaçların Adları İstanbul Projesi ilk olarak 2013-2014 ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim yıllarında İstanbul/Kadıköy ilçesinde "Ağaçların Adları" adı ile uygulandı. Kadıköy İlçesi okul bahçelerinin (devlet ve özel) ağaç envanteri çıkarıldı. Kadıköy ilçesi okul bahçelerinde 6.371 ağaç olduğu, bunun 881' inin meyve ağacı olduğu tespit edildi.

     Proje, Ağaçların Adları İstanbul (Okul Bahçelerinde) adı ile Millî Eğitim Müdürlüğü himayelerinde devlet okulları bahçelerinde uygulamalı olarak yürütülmektedir.

 

Projenin Hedef Kitlesi: İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, öğretmenleri ve velileri.

 

Projenin Türü: Çevre ve Kültür.

 


 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA

 BİZİ TAKİP EDİN...

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.