İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8.Liseler Arası Hitabet Yarışması-Nurettin Topçu

8.Liseler Arası Hitabet Yarışması-Nurettin Topçu

HİTABET YARIŞMALARI

Hitabet yerinde, etkili ve uygun bir şekilde kişinin meramını ifade etmesidir. Her kişi için dili doğru kullanma, ifadede anlaşılır ve etkili olma önemli bir haslettir. Bu vesileyle gençlerimizin hitabet becerilerini geliştirmek, topluluk karşısında konuşma konusunda özgüven temin etmek ve topluma değer katan, yol gösterici şahsiyetleri daha yakından tanıtmak amacıyla "Hitabet Yarışmaları" projesi ortaya çıkmıştır. İlim Yayma Cemiyeti Başakşehir Şubesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak liseler arasında düzenlediğimiz bu proje daha önce sırasıyla; Mehmet Akif Ersoy (2015-2016), Aliya İzzetbegoviç (2016-2017), Necip Fazıl Kısakürek (2017- 2018), II. Abdülhamid Han (2018-2019), Sezai Karakoç (2019-2020), Cemil Meriç (2021- 2022) ve Malcolm X (2022-2023) gibi önder şahsiyetleri konu edinmiştir.

 İÇERİK VE KAPSAM

Sözlerin hem zihinlerde hem de gönüllerde yer bulması kolay değil. Kimi zaman dinlemekten zevk aldıklarımızın aslında bizden, kendimizden ne çok şey taşıdığını düşünürüz. Konuşmak hepimizin sahip olduğu bir yetenek olsa bile sözlerin tüm dinleyenlerde karşılık bulması başlı başına bir sanat. Etkisi bu kadar yüksek olan söyleyişler, herkesin başaramayacağı hitabet sanatı ürünleridir. Yeni deyimiyle etkili ve güzel konuşma eski deyimiyle hitabet, tüm zamanların en etkili iletişim yöntemlerinden birini oluşturuyor. Her dönem önemini koruyan ve büyük toplulukları, kimi zaman yönlendiren, birleştiren bir etkinin aracı konumunda olması nedeniyle çoğunlukla aynı amaç için kapalı ya da açık alanda bir arada bulunanlara yapılan etkileyici konuşmalar olarak değerlendirmek anlamlı olacaktır. Lise öğrencilerinin hitabet yeteneklerinin gelişimi, kimlik ve tarih bilinci elde etmeleri ve sosyal yönden gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl düzenlenen hitabet yarışmasının sekizincisi 2023-2024 eğitim öğretim yılında "Nurettin TOPÇU" temasıyla planlanmıştır. 

Bilgi için Tıklayınız.

05-10-2023

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.