İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Çoşkun, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı'nın başlaması vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

Yeni bir yıl, yeni bir gün yeni bir heyecan, binlerce öğrenci, binlerce dokunası can... Bizler de gül bahçelerine girer gibi sınıflara girmenin, işimizi ibadet aşkıyla yapmanın heyecanı içindeyiz.

 

Uzun bir aranın ardından 87 Resmi 174 özel okul 121.322 öğrenci 3919 öğretmenimiz ile okullarımıza kavuşmanın, sağlıkla sınıflarımızın kapısını açmanın ve öğrencilerimizle buluşmanın hasretiyle yeni bir yıla daha merhaba diyoruz.

 

İstanbul'umuzun güzide ilçesi Mutluluğun şehri Başakşehrimizin yüreği eğitimle çarpan, gençleri hazine bilen, çocuklarının eğitimi için en az onlar kadar heyecan duyan Değerli velilerimiz;


Okullar sadece öğrenciyi akademik başarıya hazırlayan mekânlar değildir. Okullarımız sosyal, kültürel, sportif başarının yanında çocuklarımızın hayat başarılarına da yön veren mekânlardır. Doğruyu, güzeli, iyiyi ve toplumu yücelten değerler manzumesinin verildiği yerlerdir okullarımız.

Eğitim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu sürecin olmazsa olmazı da şüphesiz ailedir. Her başarının temelinde de sevgiyle örülü, güçlü aile bağları yatmaktadır. Aileyi ilim, irfan ve merhamet yuvası haline getirmeliyiz. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak veli akademileri kapsamında aile eğitimleri planlamaktayız. Sizlerden bu eğitimlere, programlara ve seminerlere ilgi göstermenizi önemle rica ediyoruz.

Çocuklarınızı okula gönderirken kapital sistemin bir ürün olarak sadece karne notlarına bakmayalım... Çocuklarımız çalışkan oldukları kadar ahlaklı, dürüst, vatansever de olmalıdır. Veli olarak görevimiz; sadece çocuğumuzun sırtını giydirip, karnını doyurmak değildir; kalbini de inançla, heyecanla, aşk ve şevkle doldurmak için çaba göstermek durumundayız. Unutmayınız ki: Eğitim ailede başlar. Çocuklarımızın elbise dolaplarının yanında kitaplıkları da mutlaka olmalıdır. Okuyan, düşünen, soran ve sorgulayan nesil yetiştirmeliyiz.

Okul, aile ve öğretmenlerimiz eğitimin saç ayaklarıdır. Eğitimin kalitesi bu birlikteliğin sağlanmasıyla mümkündür. Öğretmenlerimiz bizim için çok değerlidir. Bir âlimin atının ayağından sıçrayan çamuru şeref olarak gören ecdadın medeniyet düşüncesiyle eğitimciye hak ettiği değeri ve itibarı verirsek eğitimin kalitesinden söz edebiliriz.

Erdem Beyazıt'ın; Büyüyen elimin üstüne koy elini/Gelen zamanı haber veriyorum dizelerinde olduğu gibi geleceğin ardına kadar açık olduğunu ve bunun bizim seçimlerimize bağlı olduğunu, bu gerçeğin de hepimize büyük bir sorumluluk yüklediğini bilerek, "Bu milletin ve ülkenin sorunlarını kim çözecek sorusuna, sağına soluna bakmadan, "ben varım diyerek aşk ve heyecan ile bu çalışan çok kıymetli, öğretmenlerimiz.

Öğretmen eğitimin öznesidir. Cümle için özne, orkestra için şef ne ise, eğitim için öğretmen odur. Masasız, sırasız, binasız, materyalsiz eğitim olabilir; ancak öğretmensiz eğitim asla. Öğretmen arıya benzer, güzel yerlerde gezer, nefis çiçeklerle beslenir, bin bir çiçeğe konar; konduğu yeri ne kırar ne de bozar, bal verir, tohum saçar. Su verir binlerce güle, güllerin gülünü yetiştirmek için...

Değerli meslektaşlarım; "Fikriyat olmadan tatbikat olmaz" düşüncesiyle ilim, irfan ve hikmet ile donatılmış bireylerin yetiştirilebilmesi içingeleneği geleceğe taşımanın gayretiyle arı gibi çalışmak zorundayız.

Her öğrencimizi özel kabul edip onların yeteneklerini keşfederek,  ilgi, istidat ve kabiliyetleri doğrultusunda eğitim almalarını sağlayacak olan da bizleriz. Unutmayınız, bu gün attığımız tohumlar ülkemizin ve insanlığın gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

İyi örnek olmak, önde ve öncü olmak durumundayız. Şüphesiz öğrencilerimiz bizim ne dediğimize değil, ne yaptığımıza bakarlar; dudaklarımızın değil ayak izlerimizin peşinden gelirler.

Öğretmen arkadaşlarım, sizlerden isteğim, sınıfta yüzünüz daha çok öğrenciden yana olsun. Onlarla göz göze olun, yüz yüze gelin... Unutmayınız gönlüne dokunamadığınız hiçbir cana bir şey öğretemezsiniz. Hem öğrenciye hem de veliye dokunun... İşte o zaman öğretmen olmanın tadına varırsınız.

 Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklar ve gençler, sizler; coşkusuyla daha temiz daha mutlu, daha güzel bir dünyanın habercilerisiniz. Sizler "Küçüğüne şefkat büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir" düsturuyla sevgi, saygı, rahmet toplumu inşa edeceksiniz.

"Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız."  Mustafa Kemal Atatürk

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinde belirttiği gibi siz bizim yarınlarımızın sahibisiniz. Tarihten aldığınız güçle yarınların güçlü Türkiye'sinin mimarı sizler olacaksınız. Sizler birliğimizin ve dirliğimizin yegâne sembolüsünüz.

Unutmayınız ki istikamet üzere dost doğru olduğumuz bu yolda yürürken omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu da vardır. Bu sorumluluk gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak için çalışmak ister, inanç ister, fedakârlık ister,  bol bol okumak, bilgimizi birikimimizle harmanlayıp yeni şeyler ortaya koymak ister. Sizler hem çalışkan, hem ahlaklı, hem de erdem sahibi nesiller olacaksınız. Buna inancımız tamdır.

Sevgili çocuklarımız yeni bir yılın başındayız. Her başlangıç yeni başarıların müjdecisidir. Eğer size fırsat olarak sunulan zamanı gereği gibi kullanırsanız, çalışırsanız belki yorulursunuz ancak sonunda mutlu ve huzurlu olursunuz.

 

Şuan tam da böyle bir günü yaşıyoruz. Başakşehir'de 121.322 çocuğumuz, gencimizle yeni bir eğitim yılına daha başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Sizlerle gelecek günlere daha huzurlu bakıyoruz. Her biriniz yarının bilim, teknik, ticaret, spor, sanat ve edebiyat adamları olacaksınız. Ülkemiz her geçen gün her alanda adından daha fazla söz ettiriyor. Yarınlarda ülkemizi daha müreffeh ve başarılı bir duruma getirecek olanlar sizlersiniz. Sizlere güveniyor, hepinizi yürekten seviyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 2021-2022 öğretim yılının başta çocuklarımıza, onların yetişmesinde azimle ve cesaretle çalışan yönetici ve öğretmenlerimize ve tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

 

 

                                                          Ahmet ÇOŞKUN

         Başakşehir Milli Eğitim Müdürü

Başak Mah. Ertuğrul Gazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.