İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Çoşkun'un Yarıyıl Tatili Mesajı

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Çoşkun 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminin sona ermesi vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Çoşkun'un Yarıyıl Tatili Mesajı

Değerli eğitim yöneticisi ve öğretmen arkadaşlarım, saygıdeğer veliler ve sevgili öğrenciler,

Bugün 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönemini tamamlıyoruz.  Bir dönemin daha sonunda öğrencilerimizi mutlu ve güçlü yarınlara hazırlayan öğretmenlerimize ve siz değerli velilerimize emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Çocuklar sizler bizim geleceğimiz, güzel günlerimizin müjdecilerisiniz. Sizler akademik, sosyal, kültürel sportif birçok başarı kazandınız. Güzel bir tatili fazlasıyla hak ettiniz. Bu başarılar önemli mi? Tabi ki önemli... Ancak nitelikli, kaliteli, dürüst ve çalışmayı ibadet gören bir insan olmak çok daha önemli...

Sevgili öğrencilerimiz,

Sizler yer üstü zenginliğimiz, ülkemizin neşesisiniz. Bugün elinize alacağınız karneler sizin bir dönem sergilediğiniz çaba ve özverinin göstergesidir. Çalışmalarınızın karşılığı olan karne heyecanınızı ben de paylaşıyor, sizlerle birlikte aynı sevinci yaşıyorum.

Hepinizin karnelerinde çeşitli dersler ve o derslerin karşılarında hak edilmiş puanlar yer alacak. Bunlar elbette önemli ama şunu bilin ve asla unutmayın ki o puanların belki bir rakam değeri var;  ancak sizin insan olarak değer ve kalitenizin karşılığı değildir.

Hayatta birçok durak vardır, işte o duraklardan birini daha sizlerle yaşamaktayız. Okuldan iki hafta uzak kalacaksınız. Anne babalarınız sizin hayat öğretmenlerinizdir. Onlarla birlikte kaliteli güzel vakit geçirmenizi dilerim.  Birlikte oyun oynayın, bir tohum ekin, sofrayı ailenizle birlikte kurun, fırsatınız oldukça gezin. Unutmayın, hayatın kendisi okuldur.

Değerli meslektaşlarım, öğretmen arkadaşlarım,

Salgın döneminin kahramanlarındansınız. Her türlü fedakârlığa katlanarak birinci dönemi yüz yüze kapatmanın heyecanını sizlerle yaşıyoruz. Öğrencilerimizi yarınlara hazırlarken ortaya koyduğunuz özverili çalışma her türlü takdirin üzerindedir. 

Değişen ve gelişen dünyaya nesillerimizi hazırlamak, onları hayata hazırlarken de örnek ve önder olmak görevimizdir. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler yetiştirmek ana gayemizdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir." Bizler geleceğin meşalesini yüreğinde taşıyan eğitim neferleri olarak bir günümüz diğer günümüze eşit olmamak zorundadır.

Bizler; Hz. Eyüp sabrı, Hz. Yusuf iffeti, Hz. İbrahim duruşu sergilemeliyiz. Mazlumun gözyaşını yanağınızda, yoksulun mide sızısını yüreğinizde hissetmeliyiz. Ülkemizin geleceği için gece gündüz demeden ibadet şuuruyla çalışmalıyız. Unutmayın daha müreffeh, daha adil, barışa teşne dünyanın sizlere ihtiyacı var.

Kıymetli velilerimiz,

Bugün verdiğimiz karneler yalnızca çocuklarımızın neyi ne kadar öğrendiklerinin değil bizlerin onlara neleri ne kadar öğretebildiğimizin karneleridir. Bu karneler çocuklarımıza gösterdiğimiz ilginin de karneleridir.

Bizler şunu bileceğiz ki bu karneler bizlerin çocuklarımıza sunabildiğimiz imkânların da karneleridir. Yani başarıda başarısızlık ta hepimizindir.

Sayın Velilerimiz,  anne babalarımız bizim ilk öğretmenlerimizdir. Çocuklarınızın sadece karınlarını doyurup çantasını doldurmayınız, onların ruhunu da besleyiniz. Onlara ahde vefayı, sıla-i rahimi, saygıyı, sevgiyi ve paylaşmayı öğretiniz. Çocuklarımızı hayattan uzak tutmayın. Onları hayatın nimetlerini sunarken, hayatın külfetlerinden de uzak tutmayınız. Onlara yaşlarına uygun sorumluluklar verin. Yaşayarak öğrensinler... Fırından ekmek, pazardan sebze alsınlar. Sofrayı kursunlar, evi süpürsünler. Okuduğu kitabı, izlediği filmi sizle paylaşsınlar. Onlarla konuşun, onlarla duygularınızı paylaşın. Çocuklarınıza önderlik, rehberlik yapın...

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönemini tamamladığımız bugünde, sevgili öğrencilerimizi, değerli meslektaşlarımı ve kıymetli velilerimizi kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  Sağlıklı ve huzurlu bir şekilde dinlenmiş olarak ikinci dönemde tekrar buluşmak ümidiyle hepinize iyi tatiller diliyorum.

 

Başak Mah. Ertuğrul Gazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.