İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAŞAKŞEHİR'DE 2 BİN 618 ÖĞRETMEN KARİYER BASAMAKLARI SINAVINA GİRİYOR

Öğretmenlerin heyecanla beklediği Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü tüm Türkiye'de yapılıyor.   
BAŞAKŞEHİR'DE 2 BİN 618 ÖĞRETMEN KARİYER BASAMAKLARI SINAVINA GİRİYOR

19 Kasım 2022 Cumartesi günü tüm Türkiye'de yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı'na Başakşehir'de 2 Bin 618 öğretmen girecek. Sınav Başakşehir İlçe genelinde İBB Şehit Polis Mustafa Erdoğan Ortaokulu, İBB Şair Erdem Bayazıt Ortaokulu, TOKİ Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu, TOKİ Kayaşehir Anadolu Lisesi, Başakşehir Anadolu Lisesi ve  Kayaşehir Şeyh Şamil İmam Hatip Ortaokulu olmak  üzere 6 sınav merkezi okulda gerçekleştirilecek.

Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022 tarihinde ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dayanılarak hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'ne göre öğretmenlik; adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı. Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvuru yaptı. Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için ayrı ayrı olmak üzere yılda bir defa yapılacak.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı verilenlere, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

19 Kasım 2022'de saat 10.00'da merkezî sistemle tek oturum şeklinde yapılacak Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı; 81 ilde, 1.489 okulda olmak üzere toplam 28 bin 650 salonda gerçekleştirilecek.

Başak Mah. Ertuğrul Gazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.