İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. EĞİTİM VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR SEMPOZYUMU (EBAS) 2022 "Eğitimde Fırsat Eşitliği"

1. EĞİTİM VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR SEMPOZYUMU (EBAS) 2022

Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü  Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Sempozyumu-"Eğitimde Fırsat Eşitliği" başlığı altında 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

Eğitim, bireyin temel yurttaşlık hakkıdır. Aynı zamanda da bireyin çağa ayak uydurabilmesi, yetilerini geliştirebilmesi ve olanakları en iyi biçimde kullanabilmesi adına yaşamsal bir önem arz etmektedir. Tam da bu noktada eğitimin ayrım gözetmeksizin her bireyin eşit koşullarda ulaşabilmesi gereken bir yerde olması beklenmektedir. Eğitime erişim konusunda bireylerin sahip oldukları koşulların eşit olmadığı görülmektedir. Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü  tarafından hayat geçirilen 1. Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Sempozyumu ile bireylerin eğitime eşit bir şekilde erişiminin sağlanması konusunda " Eğitimde Fırsat Eşitliği" başlığı altında çözümler arandı.

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen olan Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Sempozyumu (EBAS) da yerelde ve ulusalda söz konusu bu soruna çözümler bulunması hedeflenen sempozyumun misafir ettiği alan uzmanı akademisyenlerle 16-17 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul-Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sempozyumda "Eğitimde Fırsat Eşitliği"  gündemi ile ulusal ve uluslararası 11 farklı üniversite ile Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan 41 araştırmacı bilim insanı yer alacak ve yirmi üç bildiri sunulmuş olacak. Sempozyumda ayrıca "Okul Öncesi Eğitim" ve "21. Yüzyılda Öğretmen Becerileri" başlıklı paneller ile çok sayıda davetli konuşmacı yer aldı.

Sempozyumda ayrıca Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Dergipark'ta ilk sayısı yayımlanan akademik ve hakemli dergisi "Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Edebiyat Dilbilim Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Dergisi" tanıtımı gerçekleştirildi. Edebiyat Dilbilim Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Dergisi ülkemizden ve dışarıdan 17 araştırmacı ile 10 makale, 4 çeviri ve 1 kitap eleştiri yazısıyla ilk sayısını yayımlarken daha bir o kadar yazıyı da derginin sınırlı hacminden dolayı gelecek sayılara bırakmak zorunda kalındı. Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü çatısı altında çıkarttığımız Edebiyat Dilbilim Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Dergisi camiamızda örneğine çok az rastlanan bir dergi olarak alandaki önemli bir boşluğu dolduracak ve camiamızın diğer kurum-kuruluşlarına örnek olup benzer çalışmaların artmasını sağlamayı hedeflemektedir. Bilimsel yayıncılık ilkesiyle nitelikli eserleri okuyucusuyla buluşturacak olan akademik ve hakemli dergi ilk sayısı ile akademik alanda yerini aldı.

 

 

 

 

Başak Mah. Ertuğrul Gazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.