İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başakşehir Millî Eğitim Müdürü Ahmet Çoşkun'un Öğretmenler Günü Mesajı

Başakşehir Millî Eğitim Müdürü Ahmet Coşkun'un Öğretmenler Günü Mesajı
Başakşehir Millî Eğitim Müdürü Ahmet Çoşkun'un Öğretmenler Günü Mesajı

 

Öğretmenlik bir sanattır, öğretmen ise sanatkâr. Öğretmenliği Betofın'ın (Beethoven) beste yaptığı, Mikelanj'ın (Mikelanjelo) resim çizdiği gibi zevkle ve heyecanla yapar. Neşenin ve heyecanın kaynağıdır öğretmen. Bilginin ve birikimin membaıdır öğretmen...

Eğitimsiz değişim ve gelişim düşünülemez. Öğretmen bu değişimi ve gelişimi gönüllere dokunarak yapar. Öğretmen günü, yılı, yüzyılı, geleceği planlayan kişidir. Bilir ki yol uzun, yolculuğu çetindir. Yılmaz yorulmaz; çünkü önünde Celalettin ÖKTEN, Mahir İZ, Nurettin TOPÇU, Ahmet Hamdi TANPINAR gibi güzel örnekler vardır.

Meslektaşlarım;

Öğretmen, emekle süslediği bir birikimle doyumsuz bir müzik ziyafetti sunan koro şefi gibidir. Onun için koroda işe yaramaz hiçbir unsur yoktur. Bütün sesler ve enstrümanlar koronun parçasıdır. Öğretmen için her öğrenci özeldir. Kimi akademik başarının bir parçası, kimi sosyal, kültürel, sportif çalışmaların vazgeçilmezidir. Öğretmen ise yetenekleri ortaya çıkaran bilgedir.

Akif'in de dediği gibi: "Muallimim" diyen olmak gerektir imanlı; Edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı.

Öğretmen yaptığı işe önce iman etmelidir. Öğretmenliğe kalben teslim olmalıdır. Öğretmen sınıfını mabet, mesleğini ibadet görmelidir. Öğretmen edep kaynağıdır. Cemiyete örnek, gençlere önder olmalıdır. Her yaptığı hareketin edep dâhilinde olduğunu bilmelidir.

Kıymetli öğretmenlerim; vicdan ve ahlak kişiye aittir. Ahlaklı ve fazıl toplum ancak ahlaklı bir nesille mümkündür. Bunu inşa edecek öncelikle öğretmenler olacaktır. Öğretmenlikte bulunması gereken liyakat ise sadece bilgiyle olmaz, liyakat sezgiyle gerçekleşir. Bir nevi ferasetle iç içedir, liyakat... Bilgiye sahip sezgiden mahrum liyakatten söz edilemez.

Gelecek günler adına umut bağladığımız, gül yetiştirmeyi erdem kabul eden değerli meslektaşlarım;

Çocuklarımız bizim söylediklerinize değil yaptıklarınıza bakar.  Okulları ziyaret ederken beni en fazla duygulandıran an,  koridorlarda öğrencilerin aradığı ve etrafında dört döndüğü, yaşayışlarıyla öğrencilerin rol model aldığı öğretmenlerin varlığı olmuştur.

Salgın döneminde her ne kadar okullarımızdan ve öğrencilerimizden ayrı kalsak da bu süreci de bilinçli bir biçimde birlikte aşacağız. Çok yakında maskesiz ve mesafesiz sınıflarımıza koşacağız. Eğitimin her zaman ve her yerde olacağını gösteren, filyasyon ekibinde, Vefa grubunda kendi sağlığından çok toplumun derdine merhem olmaya çalışan arkadaşlarım; sizlerle ne kadar gurur duysam azdır.

Biliyorum ki, öğretmenlik bir sevdadır. Öğrencilerimiz ve biz, bu sevdanın paha biçilmez cevherleri... Renkleri ve kokuları farklı, idealleri aynı, yürekleri memleket sevgisiyle çarpan, aydınlık günlerin habercileri solmaz çiçeklerdir, onlar... Var olmayı, bir olmayı, birlik olmayı, dik durmayı öğrenirler. Dünyayı okurlar, güzellik inşa ederler, inanarak yaşarlar, engelleri bir bir aşarlar. Öğreten biz, yaşayan onlar. Seven biz, karşılık veren onlar. Bu hazzı, gül devşirenler anlar...

Ömür boyu gül yetiştiren, bu kutlu yolun eli öpülesi neferleri ve Başakşehir'imizin eğitim sevdalılarının öğretmenler gününü gönülden kutlar; hepinize sağlık, esenlik ve mutluluklar dilerim.

    Ahmet ÇOŞKUN            

Başakşehir Millî Eğitim Müdürü

 

 

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.