İSTANBUL BAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımız Nabi Avcı İlçemizde Oda Arkadaşı Cahit Zarifoğlunu Anlattı

Başakşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilçemizde düzenlediği "Yedi Güzel Adam" söyleşileri Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı özel bir programla başladı. Yedi Güzel Adam söyleşilerinin açılış programına Bakanımızın yanı sıra Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Yılmaz´da katıldı.
Bakanımız Nabi Avcı İlçemizde Oda Arkadaşı Cahit Zarifoğlunu Anlattı

Başakşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu söyleşisi düzenlendi. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Şair Cahit Koytak ve çok sayıda vatandaş katıldı. Moderatörlüğünü Asım Gültekin’in yaptığı "Yedi Güzel Adam" söyleşi programında Zarifoğlu’nun hayatı, eserleri ve fikirleri konuşuldu. Şair Cahit Koytak’ın şiir dinletisinin de yer aldığı programda Cahit Zarifoğlu’nun bestelenmiş eserlerini Asaf Ekin seslendirdi. Söyleşide Cahit Zarifoğlu’nu kendi bakış açısıyla değerlendiren Avcı Zarifoğlu’nun duyarlı bir şair olduğuna değindi.

Cahit Zarifoğlu Bir Prensti

TRT’de kanalında yayınlanan dizi hakkındaki görüşleri sorulan Bakan Nabi Avcı, gerçek hayatta tanıdığı insanın bir başkasının yorumu ile yayınlandığı diziyi izlemediğini söyledi ve gerekçe olarak şu ifadeleri kullandı:

"Her Yerde her yazar, şair için benzer tartışmalar yapılır yani sanat eserlerini doğrudan eser üzerinden ve esere sınırlı kalmak kaydı ile mi tanımak yoksa eserle mi, diğer şahsi özellikleriyle sanatkarı tanımak daha mı iyi anlamamıza vesile olur, yoksa bazılarında bir hayal kırıklığına mı yol açar gibi endişelerle bu tartışma böyle gider. Cahit Zarifoğlu bağlamında eğer meseleye bakarsak, itiraf edeyim ki ben diziyi izlemiyorum. Sizin tanıdığınız, sevdiğiniz, gönlünüzde, zihninizde bir yere yerleştirdiğiniz sanatçıyı bir başkasının yorumu ile, bakışı ile, oyunculuğu ile, bir başkasının onu algılama biçimi ile izlemek bana biraz tehlikeli geliyor. Ama bu dizininde çok büyük faydası olduğunu, bu konulardan hiç haberdar olmayan, bu şairleri, yazarları hiç tanımayan geniş kitlelerin, gençlerin bu vesile ile bu şairlerimizi, yazarlarımızı ve onlardan yola çıkarak pek çok düşünürümüzü tanımış olmaları iyi olmuştur. Şiirin prensi benzetmesi gerçekten çok yerine oturan bir şey Cahit Zarifoğlu tam bir prensti duruşuyla, eylemiyle, nezaketiyle, sanatıyla anadan doğma şairdi”.

Yedi Güzel Adam´ın İsmi Başakşehir´de Yaşayacak

Yedi Güzel Adam´ın Başakşehir’de eğitim ve kültür alanında faaliyet veren kurumlarda isminin yaşatıldığını ifade eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Başakşehirliler onları gerçekten çok iyi bilir. Ama istiyoruz ki daha yakından nelerini öğreniriz? O manada Yedi Güzel Adam ile ilgili her ay birisini Başakşehir’de yakın dostlarına tanıdıklarına hayatta olanların kendileriyle burada, hayatta olmayanların hatıralarıyla tekrar buluşalım istedik. Bugün ilki, aslında bu Yedi Güzel Adamın hayatta olmayanlardan Cahit Zarifoğlu ismini ilk yapılan okula Cumhurbaşkanımız ismini vermişti oradan tanıyoruz. Yine Erdem Beyazıt burada bir okulda oradan tanıyoruz, Akif İnan ismi yeni bir İmam Hatip Lisemize verildi. Başakşehir’de yeni eserler yapıldıkça o Yedi Güzel insanında hepsini burada yaşatmaya devam edeceğiz. Tabi Yedi Güzel Adam güzel şeyler düşünen, güzel sözler söyleyen, şiir yazan insanlar onların ilk yola çıktığı dönemlerde bir şeyler yazmak o kadar zordu ki, onlar o zorluğa rağmen o sözleri söylemeye yazmaya devam ettiler onun için Yedi Güzel Adam oldular” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından tablo hediye edildi.

Başak Mah. Ertuğrulgazi Cad. No 22/A Başakşehir/İstanbul - 0212 488 48 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.